Již jste pravděpodobně slyšeli teorii, že název pohoří, ve kterém se náchází největší český národní park, vznikl od slova „šumět“ nebo „šuměti“. Ale je tomu opravdu tak?
Velmi často slýcháme názor, že šumavské lesy šumí více než jiné, a proto pohoří dostalo název Šumava. Možná na tom šumění něco bude, ale rozhodně to není důvod, proč se Šumava jmenuje Šumava. Abychom se dostali k původu, musíme jít hodně do hitorie.
Nejprve je nutno podotknout, že Šumava není první název pohoří, který se v hitorii používal. Prvním dochovaným název je pravdepodobně keltský název Gabreta (Pohoří kozorohů), který uvedl v názvu pro zdejší les ve své mapě Klaudios Ptolemaios. V Čechách se pohoří označovalo podle Kosmovy kroniky jako silva (les) či jako Bavorský les podle Dalimilovy kroniky.
Historie jména Šumava patrně sahá do roku 1565, kdy jej jako první použil byl italský humanista a básník Antonio Bonfini v ve svém latinsky psaném díle Rerum Hungaricum decades. Název se ujal a v 17. století toto pojmenování užívali i další autoři, například Bohuslav Balbín či Pavel Stránský.
Název Šumava pochází od praslovanského slova šuma, což znamená hvozd, hustý les. A těch hustých lesů je na Šumavě mnoho a bylo pravděpodobně ještě více.
Na německé straně se ujal název Bavorský les.
0 Komentář.