Celkem máme na Šumavě 8 ledovcových jezer. Na české straně jich naleznete pět a zbylá tři jsou v Německu. Na naší straně jsou tedy Čertovo jezero, Černé jezero, Jezero Laka, Prášilské jezero a Plešné jezero.

Nejprve se vraťme v historii o nějaký čas zpět a připomeňme si velké ochlazení koncem třetihor, které způsobilo vznik ledovců na území dnešní Evropy. Šumavská jezera vznikla koncem doby ledové, kdy začali postupně odtávat třetihorské ledovce. Tající ledovce před sebou tlačily velké množství kamene, štěrku a dalších materiálů, které vytvořily morénové kary (mohutné hráze). Tyto hráze zadržely vodu z tajících ledovců a tím vznikla jezera.

Jezera na české straně mají celkouvou rozlohu přes 42 ha, což je zhruba jako 10 Václavských náměstí v Praze nebo jako 60 fotbalových hřišť. Všech pět jezer také leží v nadmořské výšce na 1000 m nad mořem. Hloubka se hodně liší, Černé jezero je hlubší než 40 metrů a naopak Jezero Laka má necelé 4 metry.

Pár nej …

Nejhlubším jezerem je Černé jezero - 40,6 m.
Největší rozlohou je opět Černé jezero - 18,4 ha.
Nejvýše položené je Jezero Laka - 1096 m n. m.

Detaily

V následující tabulce najdete pár detailů.

JEZERONADMOŘSKÁ
VÝŠKA
ROZLOHAHLOUBKA
Čertovo jezero1030 m n.m.10,33 ha36,5 m
Černé jezero1008 m n.m.18,4 ha40,6 m
Jezero Laka1096 m n.m2,5 ha3,9 m
Prášilské jezero1080 m n.m.3,7 ha15 m
Plešné jezero1090 m n.m.7,5 ha18,3 m

Čertovo jezero

Čertovo jezero leží na jižním svahu Jezerní hory . Nedaleko od něj probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Voda z Čertova jezera teče do Černého moře.


Černé jezero

Nachází se na severní straně Jezerní hory a z jihu jej obklopuje 330 metrů vysoká Jezerní stěna. Jde o rozlohou největší karové ledovcové jezero na Šumavě i v České republice a nejhlubší na české straně Šumavy. Černé jezero patří do povodí Severního moře. Voda z něj odtéká Černým potokem do řeky Úhlavy, a dále pak do Berounky, Vltavy a Labe.

Od roku 1930 jezero napájí první přečerpávací vodní elektrárnu zbudovanou na území tehdejší ČSR.


Jezero Laka

Jezero se nachází nedaleko Prášil a je nevýše položeným a zároveň nejmenším ledovcovým jezerem na české straně Šumavy. Dno jezera je rašelinové a na hladině jezera se pohybuje několik rašelinových ostrůvků. Vodu z jezera odvádí Jezerní potok a dříve také voda poháněla sklářské stroje v bývalé obci Hůrka.

Před roke 1989 stála na břehu jezera kasárna pohraniční stráže.


Prášilské jezero

Prášilské jezero leží v úbočí Polední hory. Jezero svírá typický žulový a rulový kar, který jezero hradí 9 m vysokým valem a dvěma staršími morénovými valy. Na hrázi vás často přivítají kachny. Jezero obklopuje karová stěna o výšce 150 m. Vodu odvádí Prášilský potok do Křemelné a pak dále do Otavy.
Pod Prášilským jezerem se nachází tzv. Stará jímka, bažinatá kotlina, pozůstatky dnes již zarostlého jezera.


Plešné jezero

Jezero leží uprostřed lesů na úpatí hory Plechý a pod ním se nachází výrazné kamenné moře. V minulosti bylo toto jezero sloužilo jako retenční nádrž pro Schwarzenberský plavební kanál.

Začátkem 20. století zde stávala turistická chata a později kasárna pohraniční stráže, do roku 1989


Příště …

Příště se podíváme na to, jak se k jezerům dostat a dáme vám pár tipů na výlety.